komail
08 بهمن 1401 - 22:47

نرخ مراکز اقامتی کردستان در ایام نوروز افزایش نمی‌یابد

ستاد اجرایی خدمات سفر ویژه نوروز ۱۴۰۲ در کردستان در حالی برگزار شد که مقرر شد که نرخ مراکز اقامتی استان در ایام نوروز افزایش نیابد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، جمشید اسدی امروز در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان ویژه نوروز 1402 بر ضرورت خدمت‌رسانی شایسته به مسافران تاکید کرد و اظهار داشت: کردستان به‌دلیل دارا بودن شرایط اقلیمی و طبیعی خاص و پیشینه تاریخی کهن ظرفیت‌های بسیار فراوانی در حوزه گردشگری دارد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کردستان، افزود: توجه به این ظرفیت‌ها می‌تواند علاوه بر درآمدزایی، هویت فرهنگی استان را هم تثبیت کند.

وی با بیان اینکه کردستان یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سفر های نوروزی است، گفت ضرورت دارد با همکاری دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد خدمات سفر، تدابیر لازم برای معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و استقبال و پذیرایی شایسته از مسافران و گردشگران ورودی به استان اتخاذ شود.

اسدی بر لزوم ساماندهی ورودی شهرها و توجه به مبلمان و خدمات شهری برای استقبال از مسافران و ایجاد فضای مناسب شهری در تعطیلات نوروز تاکید کرد و بیان داشت: اماکن عمومی از جمله نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی به‌نوعی نشان‌دهنده سطح فرهنگ استان برای پذیرایی از مسافران و گردشگران است، لذا انتظار می‌رود در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات و کاستی‌ها اقدام شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کردستان عنوان کرد: امیدواریم با برنامه‌های پیش‌بینی شده و فراهم کردن زیر‌ساخت‌های لازم، سفری خوب و خاطره‌انگیز را برای مسافران نوروزی تدارک ببینیم.

منصور مهرزاد، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان نیز در این جلسه از آمادگی برای خدمت‌رسانی خبر داد و اظهار کرد: دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر متشکل از 10کمیته تخصصی بوده که از 25 اسفندماه امسال لغایت 15فرودین‌ماه سال آینده به مسافران نوروزی در استان خدمت‌رسانی خواهند کرد.

وی افزود: این کمیته‌ها شامل کمیته حمل‌ونقل، خدمات امدادو‌نجات، انتظامی، امنیتی و ترافیک، هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، اسکان و رفاه، برنامه‌ریزی، هماهنگی و روابط عمومی، نظارت و تنظیم بازار، ارزیابی و عملکرد، رسیدگی به شکایات، بهداشت و خدمات سالم محیط ‌‌زیست و کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه مسئولیت کمیته خدمات اسکان و رفاه مسافران و گردشگران بر عهده این اداره‌کل است، تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف عضو این ستاد تا پایان تعطیلات نوروزی به ریاست استاندار و دبیری میراث فرهنگی کردستان به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت خواهند داشت.

مهرزاد با بیان اینکه هم‌افزایی بین سازمان‌ها و دستگاه‌ها و تقسیم وظایف بین آنها سبب نتیجه‌‌بخش بودن فعالیت‌ها خواهد شد، تاکید کرد: باید در نوروز امسال و با همکاری تمام نهادهای مربوطه، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان به بهترین نحو در سطح کشور معرفی شود.

آرمان وطن‌دوست؛ معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان هم در ادامه جلسه بر ضرورت برنامه‌ریزی برای استقبال و میزبانی شایسته از مهمانان و مسافران نوروزی تاکید کرد و گفت: برگزاری جلسه‌های متعدد و ارائه نظرات، پیشنهادها و ایده‌های نو از سوی اعضای ستاد می‌تواند در خدمات‌دهی به مسافران و گردشگران در استان موثر باشد.

وی با تاکید بر جمع‌بندی و تنظیم گزارش عملکرد ستاد اجرایی خدمات سفر کردستان، اظهار کرد: آمار و اطلاعات مربوط به گردشگران نوروزی در سطح استان باید توسط اعضاء به‌صورت روزانه به دبیرخانه ستاد ارائه شود.

معاون گردشگری کردستان بیان این‌که ظرفیت لازم برای اسکان مسافران نوروزی در مراکز اقامتی استان وجود دارد، افزود: در حال حاضر 58 مرکز اقامتی شامل هتل، هتل‌آپارتمان و مهمان‌پذیر و 35 اقامتگاه بوم‌گردی در کردستان با ظرفیت اسکان بیش از 5هزار نفر در شبانه‌روز مشغول فعالیت هستند.

وطن‌دوست عنوان کرد: 130 رستوران و مجتمع بین‌راهی و 56 دفتر خدمات مسافرتی نیز آماده خدمت‌رسانی به مهمانان نوروزی هستند.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری کردستان یادآور شد: به‌منظور تسهیل سفر گردشگران در ایام تعطیلات نوروز 1402 هیچ‌گونه افزایش نرخی در مراکز اقامتی استان نخواهیم داشت.

حسن عسکری، فرماندار شهرستان سنندج نیز در این جلسه خواستار ساماندهی دستفروشان و وانت‌بارهای سطح شهر شد و گفت: شایسته است شورای اسلامی و شهرداری سنندج از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم برای ساماندهی دستفروشان و بساط گستران وانتی انجام دهند تا در ایام نوروز شاهد رضایت‌مندی حداکثری مردم و گردشگران باشیم.

وی گفت: به بخشداران اعلام خواهیم کرد تا جلساتی توجیهی برای دهیاران با محوریت خدمات سفر و استقبال از نوروز برگزار شود.

فرماندار سنندج تصریح کرد: باید تا قبل از نوروز با برنامه‌ریزی مناسب، درست و اصولی همه چالش‌ها، درخواست‌ها و آسیب‌های موجود را بررسی و برطرف کنیم.

نمایندگان کمیته‌های عضو ستاد خدمات سفر استان هم در این جلسه ضمن بیان نظرات و پیشنهادات، موانع و مشکلات موجود، خواستار ارائه راهکار‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم برای خدمات‌دهی مطلوب به گردشگران ورودی به کردستان شدند.

انتهای پیام/486/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1003617